Budynek i wnętrze. Jak zbudować wymarzony dom

Najnowsze wpisy

Jeszcze niedawno, kiedy energia nie była droga, nie przywiązywano dużej wagi do tego, jak wiele jej potrzeba do ogrzania mieszkania. Wystarczyło dopasować kocioł o stosownie dużej mocy. Ponieważ ciepło było tanie, nie miało znaczenia, jak wiele go umykało przez okna, ściany i kominy.

sypialnia
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach, gdy wiadomo, jak budować domy i wnętrza, aby ogrzać dom (zweryfikuj u źródła) efektywnie i bez zbytnich kosztów, nie rezygnując z komfortu mieszkania, ale również nie marnotrawiąc energii, nie ma już powrotu do takiego myślenia. Wydatki na energię są wyczuwalne, a zmniejszenie jej zużycia stało się oczywistym obowiązkiem. W związku z tym nakazy ustawowe i nowiutkie przepisy budowlane kierują nas w stronę nowatorskich standardów (link do dodatkowych informacji). Przekształcenie rodzaju konstruowania domów i wnętrz w Polsce nie nastanie nagle, jednak jest niechybna ze względów ekonomicznych i ekologicznych.
Jesteśmy społeczeństwem niezamożnym , więc z trudem aprobujemy wyjścia, jakie na początku pochłaniają zaangażowania większych środków pieniężnych, niż to jest całkowicie niezbędne. Jednakże wznosi się na lata. W perspektywie przychodzących transformacji, rozsądnie jest ulokować w taki nowoczesny dom (przejdź), który nie okaże się już po kilku latach niemodny.
Kompromis pomiędzy energooszczędnością a niskim kosztem budowy jest wykonalny, należy jednak rozsądnie zaprojektować budowę domu, zużyć właściwe, wypróbowane surowce budowlane.

wystrój wnętrza
Author: Gabriele Barni
Source: http://www.flickr.com
Dla tych, jacy już dzisiaj, w nadziei na komfort i niższe koszty na utrzymanie, są zdecydowani zmierzyć się z budową domu energooszczędnego, włączono osobliwy plan. Ma on wyznaczać impuls dla rynku, do przemiany trybu stawiania domów w Polsce, przynieść obliczalne zyski finansowe inwestorom, którzy z niego skorzystają i polecać wyjścia właściwe dla otoczenia (dowiedz się więcej).
Program jest ustawiony do jednostek fizycznych stawiających domy jednorodzinne, względnie pozyskujących dom, lub mieszkanie od dewelopera. W założeniach pomysłu przydział dopłaty zostało uzależnione od dokonania wyznaczonego wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do celów ocieplania i wentylacji. Ci, którzy zdecydują się na budowę takiego domu, powinni również wnętrze domu urządzić ekologicznie.