Rola wytrzymałego podłoża dla bezpieczeństwa inwestycji, sposoby jego utwardzania.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Stawiając dom, przemysłowy budynek lub drogę wykonawcy stają niekiedy przed problemem nieodpowiedniego podłoża. Niekiedy takie mało korzystne warunki mogą występować na całym obszarze inwestycji, a niekiedy jedynie w niektórych miejscach - jednak za każdym razem stanowi to duży problem przy budowie.

Niestabilne podłoże może być źródłem wielu poważnych problemów w czasie robót, począwszy od tego, że grunt może być trudniejszy do prac przygotowawczych, a skończywszy na odpowiedniej stabilności albo czy innych elementów konstrukcji. Dlatego też niezwykle istotnym etapem każdej budowlanej inwestycji musi być dokładnie zbadanie gruntu na pełnym obszarze robót.
spiwa drogowe i zagęszczanie gruntu
Author: Tomasz Lewicki
Source: http://www.flickr.com
Trzeba tak zrobić z tego powodu, że czasami niestabilności mogą wystąpić lokalnie, na przykład w jednej części działki może być ubita, twarda ziemia, a w innym fragmencie piaszczysta gleba. Precyzyjnie wiedząc, jak wygląda grunt pod inwestycję można się przygotować do dalszych prac, najczęściej stosuje się wzmacnianie podłoża (sprawdź) wykorzystując jedną z kilku dostępnych technik.

Żeby grunt mógł mieć odpowiednie parametry, był odpowiednio twardy i nadawał się pod zaczynaną inwestycję, to należy w wielu przypadkach go sporo wzmocnić. Wzmacnianie gruntu (źródło) zrealizować można na parę sposobów, a wybór najlepszego będzie uzależniony od wielu czynników. Wszystko będzie zależało od tego, co będzie wzmacniane, charakterystyki wodnej na działce i rodzaju stawianego budynku - zupełnie inaczej będzie się postępować, jeśli na działce ma być parking, a inaczej, gdy będzie budowany ośmiopiętrowy biurowiec.W największym skrócie utwardzenie gruntu polegać będzie na takim jego wzmocnieniu, żeby osiągnął wymagane parametry. Przeważnie robi się to przez ubicie ciężkim sprzętem, użycie dodatkowych zbrojeń lub geodezyjne przygotowanie terenu wypełnienie specjalnymi substancjami, które usztywnią całą warstwę. W tej ostatnio wymienionej technice coraz częściej używane są spoiwa drogowe, mają one dobre parametry i są chętnie wybierane do takich celów. Więcej na
Tags: