Tani sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa w razie pożaru samochodu

Najnowsze wpisy

Każdy posiadacz auta powinien mieć w nim gaśnicę. Ma ona dwa okresy przydatności do użycia: legalizacji i gwarancji. Nie powinno się ich mylić, gdyż są to dwie zupełnie inne kwestie.
nowo wybudowany dom
Author: Alexander Synaptic
Source: http://www.flickr.com


Gwarancja jest przyznawana przez jej wytwórcę oraz tyczy się czasu, przez który gwarantuje on jej prawidłowe działanie. W wypadku gaśnicy samochodowej o wadze 1kg okres taki wynosi przeważnie 5 lat i jest to gwarancja mechaniczna.


Okres legalizacji tego produktu natomiast to to samo, co przegląd techniczny i wynosi 2 lata od daty produkcji, która jest widoczna na samej gaśnicy. Tego typu przegląd gaśnicy może być dokonany wyłącznie przez fachowców oraz znaczy dopuszczenie jej do użytkowania, jednak tylko przez następne 2 lata. Naprawdę warto go robić, gdyż może dać nam to gwarancję, że w razie pożaru nas nie zawiedzie zwłaszcza, że nie jest to kosztowne (cena przeglądu wynosi ok. kilkunastu złotych). Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nowej gaśnicy, powinniśmy przygotować się na wydatek w wysokości ok. 20-25 złotych. Tak czy inaczej, należy mieć w aucie gotową do użytku gaśnicę, ponieważ jeśli nie będzie miała aktualnej legalizacji, diagnosta przeprowadzający przegląd samego pojazdu, może odmówić podbicia dowodu rejestracyjnego.


moduły
Author: Schüco
Source: Schüco


Podczas zakupu gaśnicy trzeba zwracać uwagę na to, czy jej producent nie twierdzi, że posiada ona dla przykładu 5-letni czas legalizacji. Jeżeli tak, to oznacza to wyłącznie, że jest to tylko chwyt marketingowy, ponieważ polskie ustawodawstwo nie przewiduje aż tak długiego czasu legalizacji. W tego typu przypadku chodzi o okres gwarancyjny, który jest zapewniany przez wytwórcę.
Duża część modeli posiada plastikowy lub wykonany z metalu uchwyt, przy pomocy którego można bez trudu przymocować ją choćby pod fotelem pasażera.