Podstawowe informacje o wykorzystaniu piasku w przemyśle drogowym i budowlanym.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Jednym z najczęściej używanych surowców, bez jakich obyć by się nie mogła praktycznie żadna inwestycja budowlana, jest piasek. Sama definicja precyzuje piasek jako osadową skałę która się składa z niedużych ziarenek kwarcu, miki czy wapieni, o średnicy do dwóch milimetrów.

Tak naprawdę piasek występuje w wielu rozmaitych odmianach, które się od siebie różnią zarówno samym składem, jak również liczbą domieszek. I to te właśnie parametry będą mieć kluczowe znaczenie określające zastosowanie piasku, w zależności od jakości może być wykorzystywany w różnych sytuacjach. Przy budowie dróg używa się piasku w charakterze materiału wypełniającego, dzięki niewielkim rozmiarom świetnie sprawdza się w takiej roli jako uzupełnienie większego tłucznia. Używać go również można w charakterze podsypki pod kostkę brukowaną oraz w charakterze sączków. W tego typu przypadkach dobrze będą się sprawdzać gorsze gatunki piasku, natomiast przy pracach budowlanych trzeba jednak pomyśleć o lepszym jakościowo. Przeważnie piasek budowlany Sandmix będzie używany do robienia zapraw i tynków, lecz odpowiednio przygotowany posłużyć również może do produkcji betonu.Wydmy
Author: www.freeimages.com
Source: www.freeimages.com
Z reguły na metr sześcienny zaprawy będzie potrzebne około metra piasku o odpowiedniej grubości.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz dodatkowe pytania, to sprawdź oprócz tego to ważne opracowanie (http://www.mkplastimex.pl/119-tarcze-do-ciecia-metalu) - są tam analogiczne informacje.

Jeśli chodzi o zaprawy ziarna powinny mieć nie więcej niż dwa milimetry, natomiast w przypadku tynków gipsowych lub gipsowo-wapiennych ziarna powinny być mniejsze. Jeszcze mniejszych ziaren będą wymagać gładzie, tu z kolei maksymalną wielkością jest 0,5 milimetra, a jeszcze lepiej będzie, jeśli ziarno będzie mniejsze. Jeśli chodzi o zaprawy na pewno najbardziej odpowiedni jest piasek naturalny z dużą zawartością kwarcu albo też piasek łamany, wytworzony z twardych skał.

Jeżeli zafrapował Cię niniejszy materiał, śmiało przeczytaj inne uwagi ze strony (www.mkplastimex.pl/134-tarcze-do-ciecia-400-mm) prezentowanej kwestii - one również będą dla Ciebie interesujące.

Ważne będzie to, aby piasek nie miał w sobie ziemi, gliny czy innych różnych zanieczyszczeń, ponieważ może to mieć duży wpływ na jakość zrobionej zaprawy. Ostatnio dużym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć piasek kolorowy, powstaje on w procesie barwienia naturalnego piasku odpowiednimi barwnikami. Barwienie takie jest bardzo trwale, a powstały tym sposobem piasek wykorzystać można na różne sposoby.