Przeżyć spokojnie kurs nauki jazdy

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Każdy kierowca musi go przejść, nie ma wyjątków. Dla niektórych stanowi on miłe przeżycie, dla innych potrafi zamienić się w dramat spędzający sen z powiek. Mowa oczywiście o kursie na prawo jazdy. Warto przed rozpoczęciem kursu skontaktować się ze specjalistami psychoterapii.
Psychiatra z pacjentem
Author: Mike Renlund
Source: http://www.flickr.com

Pierwsza lekcja zapowiadała się interesująco. Jednak nim przyszła, usiałem przejść badania psychotechniczne. Warto skorzystać z usług psychiatry z Mińska Mazowieckiego - . Instruktor nauki jazdy przedstawił się grzecznie, powiedział gdzie są pasy, a gdzie odpowiednie pedały hamulca czy gazu. Na kartce został zobrazowany mi układ i usytuowanie poszczególnych świateł, po czym pan instruktor wsiadł za kółko i zawiózł mnie na przedmieścia, gdzie znajdował się "wspaniały" placyk manewrowy, na którym obok prowadzone były kursy na wózek widłowy. Po przesiadce na miejsce kierowcy, maszyna została uruchomiona i zaczęły się pierwsze, niezdarne próby sterowania wehikułem. Po około kwadransie oznajmione mi zostało, iż wyruszamy na miasto. To było niesamowite przeżycie, po raz pierwszy uczestniczyć w ruchu miejskim. Sygnalizacje świetlne, tramwaje, trzy pasy ruchu i koordynacja działań w aucie – wszystko to przyczyniło się do stresu, a co za tym idzie nie każdy manewr kończył się sukcesem. Instruktor nauki jazdy uważnie czuwał z przygotowaną nogą nad pedałem hamulca.


W czasie kursu odczuwałam duży stres, który przenosił się na członków mojej rodziny również na moje dzieci. W takich momentach niezbędna jest pomoc psychologa dziecięcego z Mińska Mazowieckiego - (więcej o psychologu dziecięcym z Mińska Mazowieckiego). Na kolejnych spotkaniach odczułem, iż zrobiłem spore postępy. Po drodze zdarzały się jeszcze różne błędy i potyczki (np. jazda bez świateł), ale w końcu człowiek uczy się na błędach, stąd trzeba podchodzić do tego z dystansem i przede wszystkim zadbać o dobrą relację ze swoim instruktorem. Po przejechaniu obowiązkowej liczby godzin zapisałem się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który to mieści się na ulicy Ziębickiej w Warszawie. Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. W teoretycznej do rozwiązania był test jednokrotnego wyboru posiadający trzydzieści pytań. Pozytywny wynik skutkował tym, że kursant był dopuszczony do praktyki, na którą składał się placyk manewrowy oraz jazda po mieście. Celowo używam tutaj czasu przeszłego, gdyż nie orientuję się czy nastąpiły już jakieś zmiany w przepisach.


Centrum Psychologiczne SENS
Author: TownePost Network
Source: http://www.flickr.com

Na placu manewrowym było nas około ośmiu, z czego na miasto wyjechały trzy osoby – dane mi było również doświadczyć tej przyjemności. Pominę teraz pewien fakt z mojej historii mówiący o liczbie podejść do egzaminu praktycznego oraz błędów, które popełniłem podczas ich trwania. Na pewno wiem jednak, że wynikały one z mojego niedouczenia, a nie ze złośliwości egzaminatorów. W końcu przyszedł ten dzień, gdy upragniona plakietka zawierająca prawo jazdy (podjedź na badania dla kierowców) (Szkoła Jazdy Manewr) była gotowa do odbioru. Pamiętam wtedy też, że była to jedna z moich najlepszych chwil w życiu, co oczywiście trzeba było sowicie opić :) W miarę upływu czasu nabrałem większej praktyki w prowadzeniu auta i zacząłem odczuwać komfort z jazdy samochodem.
Nie ukrywam również, że ważnym etapem przy procesie, jakim jest nauka jazdy, był wybór odpowiedniej szkoły oferującej kursy nauki jazdy. Coraz więcej szkół poszerza wachlarz swoich, oferując na przykład: kwalifikacje wstępne kierowców, kurs na adr czy kurs na przewóz. Warto przeczytać kilka recenzji na internecie od osób, które miały już jakieś doświadczenie z daną szkołą, w szczególności jeśli chodzi o nauka jazdy. Nieraz warto też zrobić psychotesty kierowcy przed podjęciem nauki.