W jaki sposób dobrze wybrać projekt mieszkania?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Na co kierować uwagę selekcjonując projekt budynku? Czym się inspirować: bryłą domku, kalenicą, liczbą przyszłych mieszkańców czy przewidzianym tarasem?


Współcześnie na rynku jest dostępnych paręnaście tysięcy projektów gotowych.
opłaty
Author: Arjan Richter
Source: http://www.flickr.com


Jeszcze kilka lat wstecz było ich o połowę mniej. Jak z takiej ilości wybrać ten jeden, zakładając, iż „stawiamy jeden domek na całe życie”? Gros inwestorów wybiera swój wyśniony projekt domów (dism.pl) budynku, gdyż jest „ładny”. Jednak, tak jak w życiu, to, iż projekt jest ładny, nie oznacza, że domek będzie funkcjonalny. A przecież o to właśnie chodzi: by domek spełniał swoją rolę – aby nam się dobrze, funkcjonalnie mieszkało, a nie żeby sąsiedzi podziwiali z zachwytem i nutką zawiści, iż jest piękny. To całkiem częsty błąd wśród inwestorów. Budowa domku jest niezaprzeczalnie inwestycją poważną, absorbującą czas oraz pieniążki, dlatego też warto trochę czasu poświęcić na dobór należytego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu.


Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym jak też przeanalizowane rozmiary parceli, teraz skupmy się na tym, czego ja – jako przyszły użytkownik domku – wymagam od projektu? Na co zwracać uwagę pod względem ergonomiczności? Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto jest wyimaginować sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu. Wyselekcjonujmy projekt domu na miarę własnych możliwości jak też wymogów. Nie sztuka pobudować wielki dom, później należy go jeszcze utrzymać. Najodpowiedniej wyselekcjonować więc projekt domu z optymalną powierzchnią dopasowaną do ilości osób w rodzinie.
Przemyślmy możliwie dokładnie liczbę potrzebnych pomieszczeń w budynku, nakreślmy "na oko" wnętrza i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oceńmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, iż na takiej powierzchni będzie nam komfortowo, lecz i stać nas na ów domek. Obadajmy projekty domów z garażem dwustanowiskowym jeżeli mamy więcej aniżeli jedno auto.