Który sposób ogrzewania mieszkania wybrać ażeby zaoszczędzić?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Współczesne technologie śpieszą w kierunku ekologii oraz oszczędności. Wzrasta też liczba sposobów na ogrzewanie budynku jednorodzinnego.


Czy warto jest inwestować w drogą instalację przypuszczając, iż wkrótce się zwróci? Czy odpowiedniej oszczędzić na instalacji oraz płacić sporzej za ogrzewanie? Czy opłaca się inwestować w eko rozwiązania? Czym grzać dom, by płacić za to jak najmniej? Możemy uznać, że najodpowiedniej grzać domek kotłem na węgiel czy też drewno bądź gruntową pompą ciepła.


biurko
Author: Tikkurila
Source: Tikkurila


Jednak Wybór nie jest taki prosty. Poza uciążliwym dla otoczenia dymem musimy brać pod uwagę kłopotliwą obsługę kotła na węgiel a także niezbędność kontrolowania jego działania. Dla kogoś, kto wiele czasu spędza poza mieszkaniem, może być to ogromny kłopot. Ogrzewanie gruntową pompą ciepła jest tak samo tanie, natomiast pod względem wygody znajduje się na przeciwległym biegunie. Nie generuje ona spalin jak też działa całkowicie automatycznie, tak iż możemy niemal zapomnieć o jej istnieniu. Pompa ciepła napędzana jest prądem, jednak dostarcza ciepło z otoczenia – zakumulowane w ziemi, (a więc dostępne za darmo) – wobec tego uznaje się ją za urządzenie ekologiczne. Na nieszczęście, jest też o wiele bardziej kosztowna. Instalacja z kotłem węglowym kosztuje przeciętnie o 30 tys. zł mniej aniżeli ta z gruntową pompą ciepła. Do tego jej zainstalowanie wymaga wykonania dosyć kłopotliwej instalacji koniecznej do odbierania ciepła z gruntu.
Musimy zatem zastanowić się, czy niewątpliwie większa wygoda i wartości ekologiczne warte są tych pieniędzy jak też zachodu.


Jeżeli do ogrzania mamy wyłącznie jedno wnętrze, wystarczy nam piecyk naftowy.