Podstawowe informacje na temat parowych kotłów, zasada działania urządzeń tego typu.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Parowe kotły były jednymi z pierwszych maszyn wykorzystywanych przez człowieka do napędzania maszyn elektrycznych, stwierdzić wręcz można, że stanowiły one początek mechanizacji ludzkości. Pomimo upływu wieków nadal są one używane, rzecz jasna aktualnie bardzo się zmieniły możliwości technologiczne, więc i współczesne kotły są dużo bardziej nowoczesne. Zasada działania takich kotłów jest niezwykle łatwa i nie zmieniana od ich wynalezienia. W zamkniętym naczyniu podgrzewana jest woda, która zamieniana jest w parę. W związku z tym że wypuszczanie pary będzie ściśle kontrolowane w zależności od potrzeb, to utrzymywana ona będzie w środku pod wysokim ciśnieniem. Para wodna jest następnie kierowana do roboczych urządzeń, najczęściej to będą turbiny, które wytwarzają pod wpływem obracania prąd elektryczny, albo też najróżniejsze grzewcze instalacje. Gorąca para wodna wykorzystywana będzie w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo chemicznym, włókienniczym czy spożywczym, oraz w gospodarce komunalnej do ogrzewania budynków i mieszkań.

dom - portret
Author: Erika Augusto
Source: http://www.flickr.com
Typowe kotły parowe wykorzystują do podgrzewania wody i produkcji pary różne rodzaje paliw. Najczęściej są to różne odmiany koksu i węgla, ale niektóre z modeli mogą być zasilane gazem, olejem napędowym czy też prądem. Bez względu na to, jakie jest grzanie efektem końcowym jest otrzymanie pary o odpowiednich parametrach. Jeśli chodzi o kotły - przeczytaj więcej o kotły przemysłowe - na stałe paliwa jako produkty uboczne zostają popioły i żużle, które trzeba systematycznie usuwać z paleniska. W przypadku tradycyjnych kotłów ogrzane gazy otrzymane w wyniku spalania paliw oddają energię cieplną do odpowiednich zbiorników, w jakich znajduje się woda. W wyniku podgrzania woda zmienia się w parę, a z kolei ta za pomocą urządzeń pomocniczych uzyskuje właściwe ciśnienie robocze.


Nowoczesne kotły parowe są w pełni zautomatyzowanymi systemami, które pozwalają na wydajną pracę z niewielkim udziałem człowieka. Wymaga to wprawdzie rozbudowanych systemów sterujących, ale tym sposobem uzyskuje się znacznie lepszą wydajność i bezpieczeństwo przy użytkowaniu.