Na jakiego rodzaju ogrzewanie domku postawić?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Istnieje parę paliw, które wykorzystuje się do grzania mieszkań. Każde z nich charakteryzuje się całkiem innymi właściwościami, stąd powinniśmy znać ich słabe a także mocne strony.
Sezon grillowy rozpoczęty
Author: Fotolia
Source: Fotolia


Pomoże to w świadomym doborze najlepszego i najtańszego ogrzewania budynku. Ogrzewanie mieszkania węglem. Jest to najbardziej popularne, jednak najmniej wygodne źródło ciepła. W najprostszych kotłach wykorzystuje się węgiel orzech, zaś w piecach z podajnikami wykorzystuje się ekogroszek. Koszty ogrzewania tego typu są dość niskie, jednak słabej jakości węgiel charakteryzuje się małą efektywnością cieplną. Ponadto, węgiel niskiej klasy powoduje powstawanie szkodliwych produktów palenia, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspiesza niszczenie (zobacz mobilne niszczenie dokumentów) kominów, a również nastręcza wynoszenia dużych ilości popiołów. Drewno będzie tańsze aniżeli grzanie olejowe bądź gazowe, a także emituje do środowiska mniej trujących substancji niż węgiel. Kotły wodne spalające drewno osiągają efektywność rzędu 90%, co znaczy, że będzie to opał wydajny. Drewno wykorzystuje się do opalania także w formie pelletu. Jeśli w okolicy przebiega sieć gazowa, możemy przyłączyć się do niej i ogrzewać domek gazem ziemnym. To czysta forma ogrzewania, niewymagająca wynoszenia popiołu bądź dokładania do kotła. Wystarczy ustawić właściwą temperaturę we wnętrzu, a piec pobierze konieczną do jej utrzymania ilość gazu. Co więcej gaz w trakcie spalania nie wytwarza szkodliwych substancji, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Niestety, koszta grzania gazem ziemnym są wysokie – znacznie przewyższają koszta nagrzewania węglem i drewnem.
Pompa ciepła jest nowoczesnym systemem grzewczym, jaki nie wydziela szkodliwych substancji a także nie nastręcza dokładania paliwa. Pompa pobiera ciepło znajdujące się w atmosferze lub w gruncie i rozprowadza je w domu. Wydajność przyrządów jest niesłychanie wysoka oraz sięga 300-400%.