Jak mądrze wziąć się do budowy budynku?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Budowa domu to złożona inwestycja, składa się bowiem z wielu złożonych elementów i żadnego z nich nie wolno bagatelizować. Dlatego do budowy domu, jak do każdego ważnego zadania, trzeba się dobrze przygotować.


Korzystniej o wszystkim pomyśleć wcześniej, rozpatrzeć wszystkie opcje, ażeby potem podejmować jedynie trafne decyzje, zadawać specom rzeczowe pytania oraz mieć pojęcie, czego od nich wymagać.
ekipa budowlana
Author: Lafarge
Source: Lafarge


bateria łazienkowa
Author: Grupa Armatura
Source: Grupa Armatura


Przedmiarowanie robót to pojęcie, które wszystkim absorbującym się tematyką kosztorysowania robót budowlanych jest doskonale znane. A jakiego rodzaju funkcje pełni ściana zewnętrzna domu oraz jakie konsekwencje pociąga za sobą dobór konkretnej technologii? Ściana zewnętrzna, jako element konstrukcji domku, musi mieć przede wszystkim stosowną wytrzymałość. Dodatkowo stanowi ona główną barierę dla ciepła (zimą uciekającego z domku, latem – przenikającego do jego wnętrza) i hałasów pochodzących z otoczenia. Niektóre materiały budowlane mają także niezwykle przydatną zdolność regulowania mikroklimatu w budynku.


Jest to możliwe dzięki absorbowaniu przez nie nadmiaru wilgoci (jak też oddawaniu jej, kiedy we wnętrzach robi się nazbyt sucho). Surowce różnią się też między sobą akumulacyjnością termiczną innymi słowy zdolnością „magazynowania” ciepła pozyskanego z otoczenia. Wybór technologii przesądza o wyborze konkretnych materiałów do wnoszenia murów i o ich ostatecznej grubości, trwałości i izolacyjności akustycznej oraz cieplnej.
Warto mieć na względzie, że całość wydatków poniesionych na materiały ścienne nie przekracza zwykle kilkunastu procent sumptów budowy. Zaś oszczędności poczynione w trakcie wznoszenia murów właściwie zawsze owocują podniesionymi kosztami użytkowania domku.