Jak otworzyć hotel i nie zginąć w lesie regulacji prawnych?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/projektytypowe.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze wpisy

Rozmyślasz nad otworzeniem niewielkiego pensjonatu albo hoteliku, ale boisz się bezmiaru formalności do zorganizowania? Niepotrzebnie. Ów biznes nie jest obwarowany koncesjami a tylko ustawą o turystyce.


Dogłębna analiza rynku, skonstruowanie biznesplanu, zdefiniowanie zastosowań obiektu — od tego zaczyna się planowanie hotelu.
Kto nie umie patrzeć w przyszłość, będzie miał kłopoty. Bo już na wstępie powinniśmy znaleźć tzw. rynkową niszę. Musimy zadać sobie pytanie, jakiego typu goście przyjeżdżać będą do naszej miejscowości czy regionu. Od tego zależą lokalizacja, Rozmiar hoteliku jak też jego zakres: obiekt konferencyjny w mieście czy może centrum SPA na obrzeżach miasta. Planując, powinniśmy również wziąć pod uwagę, że obiekt konferencyjny nie powinien liczyć 30 pokoi, dlatego że nie zapracuje na siebie.


interes
Author: Austin Kirk
Source: http://www.flickr.com


Istotny jest także standard, również ze względu na potencjalną późniejszą sprzedaż hotelu. Największą wziętością cieszą się bowiem hotele ekonomiczne: ogromne, nawet z kilkudziesięcioma pokojami, lecz o niższym standardzie. Dobry biznesplan obejmuje: analizę strategiczną firmy, zakres prac inwestycyjnych (zupełny koszt inwestycji od kupna nieruchomości po koszty kredytu), strategię marketingową, a także prognozy: sprzedaży oraz zakładanych kosztów. Zadbaj o detale, w tym o oprogramowanie do obsługi recepcji. Ważniejsze od projektowania i budowy hotelu jest późniejsze nim zarządzanie.
Bo z chwilą przybycia pierwszych gości rozpoczyna się przebieg weryfikacji jakości. Sądem ekspertów nie warto szczędzić na jakości, dlatego że hoteli bardzo niskiej klasy jest już całe mnóstwo.