1% na rzecz opp - łatwy krok do wsparcia

Najnowsze wpisy

Od 1 stycznia 2004 r. postaci płacące podatek dochodowy od osób fizycznych są w stanie w zeznaniu jednorocznym pomniejszyć go o kwotę podarowaną na rzecz instytucji pożytku publicznego, ale nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to niesłychanie przeciętny krok do pomocy organizacjom. Kto zdoła tego dokonywać i jak?


obliczenia finansowe
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Od 2007 r. przedstawiono dwie odmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, iż rozbudowano gromadę podatników, jacy mogą powierzać 1% dla opp. Kolejna znamionowała, że podatnik nie musi samodzielnie dokonywać wpłaty na rachunek wyłonionej opp. W składanym zeznaniu wpisuje organizację, jaką pożąda wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku przesyła przełożony urzędu skarbowego. Więcej informacji: https://www.pitax.pl/wiedza/poradniki/ulgi-i-odliczenia/ulgi-odliczane-od-dochodu/darowizny/darowizna-z-tytulu-oddania-krwi-pytania-i-odpowiedzi/.

Oprócz tego 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego zdoła oddawać podatnik: opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych objęty liniową stawką podatku, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pełny zabieg nie jest męczący, w pierwszej kolejności należy wybrać organizację pożytku publicznego, dla jakiej chcemy podarować 1% podatku. Sprawdź: link do artykułu.

Musi ona posiadać status opp nie prowadzić działalności gospodarczej polegającej na uzyskiwaniu dóbr tego typu jak sprzęty elektroniczne, artykuły wyskokowe, tytoniowe, paliwowe. Następnie trzeba wypełnić daną rubrykę w jednorocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38. Wpisujemy nazwę instytucji pożytku społecznego, jej numer KRS i sumę, którą zamierzamy sprezentować na jej rzecz. Kwota nie może przewyższać 1% podatku należnego, które wynika z zeznania podatkowego.

Prócz tego podatnik może także umieścić nadzwyczajne wiadomości, z działki jego chęci co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. rzeczowy cel). Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy wyłożyli danej instytucji, na jej rachunek rozliczeniowy.

kalkulator i monety
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Wedle danych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący przekazało około 6 milionów podatników. Wniosek jest z tego jeden - dużo ludzi w polskim kraju chce pomagać. Nie jest to ciężkie, wystarczy wyłonić właściwą organizację i wypełnić PIT. Można skutkiem tego podtrzymać pieniężnie instytucje pomagające innym.
Więcej: https://www.pitax.pl/wiedza/informacje-podatkowe/system-podatkowy-w-polsce/podatek-lesny/